Tv Rehberi
25.12.2017 - 00:00

Anibal Güleroğlu

Ekran Arısı

Tüm Yazıları
Milliyet Yazarı

Yılbaşı Ekranında Neler Var?

Bir yılın daha sonunu getirdik sağlıcakla. Yeni yılın bize ne gibi sürprizler hazırladığı, yaşamımıza neler katacağını da yaşayıp öğreneceğiz kısmet olursa. Ancak yeni yılın hayatımızı nasıl etkileyeceği hepimizin meçhulüyken, her durumda güzel başlangıçlar yapmak gerektiği bir gerçek. Bunun için de biten yılı ağız tadıyla uğurlayıp yenisini mutlulukla karşılamak adına herkes kendince bir şeyler planlar. Tabii günümüz şartlarında planların çoğunun, ev ortamında toplanıp ailecek masa kurmak ve televizyon izlemekten ibaret kaldığına da kuşku yok.

İşte bu noktada yine ve yeniden televizyonların Yılbaşı programlarının önemi çıkıyor ortaya. Gel gör ki geçtiğimiz yıllarda kayda değer bir şeyler sunamayan kanallar eskiyi mumla aratır hale gelmişti. Peki ya bu sene nasıl bir Yılbaşı programıyla çıkacaklar karşımıza? Fark yaratabilecekler mi, yoksa beterin beteri bir tablo mu sunacaklar Yılbaşı adına? Bunu yorumlamak için gelin hep birlikte kanal kanal bakalım, Yılbaşı ekranında neler olduğuna…

TLC, YILBAŞI’NDA BİR İLKE İMZA ATIYOR

Yayınladığı yabancı yapımlarla ekranlarımızın tekdüzeliğine fark katmayı sürdüren TLC bu Yılbaşı da yine renkli bir tablo sunacak bize. Yılbaşı yayınında seyirci seçimlerine yer vererek bir ilke de imza atacak olan kanal, internet sitesinden sunduğu anketle en sevilen TLC programlarını tespit edip en yüksek oy alan yapımları ‘TLC Alacarte’ adı altında 31 Aralık saat 18.50’den itibaren ekranlara getirecek. Güzel bir çeşni olacağını düşünüyorum.

Bu seçmece akışın ardından 23.15’te ekranlara gelecek olan ‘Popüler Sihir’de İspanya Ulusal İllüzyonistlik yarışması şampiyonu Antonio illüzyondaki ustalık becerilerini sergileyecek. Onun idollerinden biriyle tanışma rüyasını gerçekleştirebilmek için yaptıklarını izledikten sonra saat 24.00’te merakla beklenen ‘Victoria's Secret Melekleri’ boy gösterecek.

TLC ekranlarında yine göz kamaştıracak olan ‘Victoria's Secret Melekleri’ ilk kez Çin’de gerçekleşecek olan defile için Şanghay’da izleyici karşısına çıkacak. Victoria's Secret Fashion Show podyumunda bu yıl Adriana Lima, Alessandra Ambrosio, Candice Swanepoel, Lily Aldridge ve Elsa Hosk gibi isimler yer almakta. Gözlere şenlik mi demeli?

Dolu dolu bir Yılbaşı programı sunan TLC ekranlarında sihir de hiç bitmeyenlerden… 00.50’de yayınlanacak olan ‘Geleceğin Sihirbazı’nda dünyanın en iyi sihirbazları, mesleklerindeki final nokta olan ‘En Müthiş Sihirbaz Ödülü’nü kazanmak için birbirleriyle yarışacak. TLC izleyicisi de Stephen Mulhern ve The Saturdays’den Rochelle Humes’un sunduğu programda, dünyanın en iyi sihirbazlarını en iyi numaralarını ve illüzyonlarını görme fırsatı yakalayacak.

Sözün özü; ‘Victoria's Secret Melekleri’nin göz kamaştırıcı şovuyla yeni yıla girmek ve hem seyircilerin bulunduğu bir stüdyoda hem de dışarıda gerçekleşen akıl almaz sihirbazlık numaralarıyla eğlenmek isteyenlere TLC ekranı birebir!

NTV EKRANINDA YILBAŞI ŞÖLENİ

Dans, akrobasi ve müzik harmanını ekranına taşıyacak olan NTV’nin 31 Aralık 2017 akışında Yılbaşı şöleni var desek yeridir. Senenin son günü izleyicisine dopdolu saatler yaşatmayı hedefleyen kanalda ilk göze çarpan program, saat 18.00’de nefes kesici bir akrobasi ve dans şöleni olan ‘Toruk’! James Cameron’ın Avatar isimli filminden esinlenerek hazırlanan ve sahnede olağanüstü bir deneyim olma övgüsünü hak eden ‘Toruk’, dünya çapında ünlü Cirque du Soleil performansıyla sunulacak izleyiciye.

Bu müthiş gösterinin ardından Ed Sheeran’ın Londra’da 90 bin kişiye seslendiği muhteşem konser gelecek NTV ekranına. Saat 21.00’de başlayacak olan konserde tek başına performans sergileyen sanatçı hit şarkılarını seslendirirken gecenin özel konuğu olan Elton John da “Don’t Go Breaking My Heart” isimli şarkıda Sheeran’a eşlik edecek.

Sınırlarımızın ötesinden gelen bu performansların devamında NTV ekranında yeni yıla girmek isteyenleri bekleyen sürpriz, Sıla… Saat 22.45’ten itibaren yayınlanmaya başlayacak olan Sıla konserinde hem 2017’nin en çok konuşulanı olan şarkıcının sevilen parçaları yer alacak, hem de sanatçının sürprizi olan Türk Sanat Müziği nostaljisi yaşanacak.

TİM Show Center’da çekimleri gerçekleştirilen Sıla konserinden sonra NTV’de ‘Unutulmaz Düetler’ rüzgârı esecek. Yeni yılın ilk dakikalarında izleyiciye geçmişin güzelliklerini yaşatmayı hedefleyen ve 00.15-02.00 arasında izleyiciyle buluşacak olan programda Müslüm Gürses’ten Neşe Karaböcek’e, Ferdi Özbeğen’den Kibariye’ye… Erol Evgin’den Gülden Karaböcek’e, Ferhat Göçer’den Zerrin Özer’e, Yıldız Tilbe’den Kamuran Akkor’a, Şevval Sam’dan Feridun Düzağaç’a… Ve daha nicesine pek çok ünlü ismin düetiyle hem mükemmel bir gazino havası yaşatılacak, hem de kulaklarımızın pası silinecek. Nostaljiye ve düete meraklı olanlara tavsiye edilir.

KANAL D’DE ‘HUYSUZ’ YILBAŞI…

Yılın bitiminde Pazar akışını her zamanki şekilde sürdüren Kanal D’nin akşam kuşağına baktığımızda ‘Çocuklar Duymasın’ dizisinin kendi saatinde aynen yayınlanacağını görüyoruz ilk etapta. Dizinin bitmesinin ardından Kanal D’nin 01.45’e kadar sürecek yılbaşı akışı var.

23.30’da Huysuz’la Yılbaşı Özel programını başlatan Kanal D’nin eğlence yelpazesinde yarattığı tiple fenomene dönüşen Huysuz’un şakalarla karışık sunumunda sahne alacak olan Demet Akalın, Mustafa Ceceli, Muazzez Abacı, Gülben Egen, Ziynet Sali, Kubat, Funda Arar, Cem Belevi, Ece Seçkin gibi isimler mevcut.

Kısacası eğlence mekânlarında rastlanılan Yılbaşı atmosferini evlere taşıyan bir program düzenlemiş Kanal D… Başına da Seyfi Dursunoğlu’nun yıllara meydan okuyan performansıyla her yaştan izleyicinin ilgisini çekmeyi başaran Huysuz’u getirerek eskinin ‘gazino’ havasını estirmeye niyetlenmiş. Tanıtıma bakarsak, Kanal D’deki ‘Huysuz’ Yılbaşı keyifli dakikalar yaşatacak gibi görünüyor.

STAR’DA YILBAŞI GAZİNOSU

‘Babamın Günahları’ ve ‘Börü’ dizilerini yeni yılın ilk evresinde ekrana çıkartmaya hazırlanan Star’ın senenin son Pazar’ındaki akşam kuşağı ‘Dolunay’ın final bölümüyle kendini göstermekte. Dizinin sevenlerini üzecek olan bu sürecin ardından TV’de yerli sinema kuşağını devreye sokacak olan kanal ‘Sen Sağ Ben Selamet’ isimli filmi ilk kez izleyicisiyle buluşturacak. Yılbaşı akışıysa saat 23’teki ‘Yılbaşı Gazino’suyla kendini gösterecek.

Yılbaşını evde eğlenerek geçirmeyi tercih edenler için tıpkı Kanal D gibi gazino atmosferi yaratmaya yönelen Star’ın ‘Yılbaşı Gazinosu’ndaki ağır top, Sibel Can… Orkestra eşliğinde canlı performans sergileyecek olan Sibel Can’la yeni yılı karşılamaya hazırlanan kanalın eğlence programında Ümit Besen, İrem Derici, Deniz Seki, Pamela, Koray Avcı gibi sevilen isimler de yer alacak.

FOX’TA ‘MUTLU YILLAR’ MANTIĞI

Disney’e satış süreci devam eden ve ‘Mutlu Yıllar’ diyerek Yılbaşı tanıtım fragmanını döndürmeye başlayan FOX ekranında Ana Haber’in ardından TV’de ilk kez ibaresini taşıyan ‘Karlar Kralı Norm’ isimli film gelmekte. İzleyiciye beyaz kutup ayısının kendi yaşam alanına dadanan paragöz iş dünyasıyla mücadelesini aktaracak olan yapım sonrası 21.15’te ‘Şevkat Yerimdar’ başlıyor ve 00.30’daki ‘İlk Buluşma’nın başlangıcına dek ekranda kalıyor.

Yani ‘Adı: Zehra’ dizisini yeni yılla birlikte başlatacak olan FOX’ta ‘Mutlu Yıllar’ demek için öncelikle film ve dizi sürecinden geçmek gerekiyor. Gazino eğlencesi kıvamında özel bir program arayanlar için Yılbaşı adresi olabilir mi, derseniz… Işıltılı tanıtımla yeni umutlara yelken açma hevesini hissettiren ‘Mutlu Yıllar’ mantığını tatmin babında ‘Şevkat Yerimdar’ın komedisi yeterli görüldükten sonra neden olmasın.

ATV’DE YILBAŞININ ADI, ‘YARIŞMA’…

Bu Şehrin Çocukları, Beni Bırakma, Sen Anlat Karadeniz, 8. Gün isimli dizileri 2018’in başlarında izleyiciyle buluşturmaya hazırlanan ATV cephesinde Yılbaşı’yla bağlantılı özel program aradığımızda, ‘Kim Milyoner Olmak İster?-Yılbaşı Özel’ çıkıyor karşımıza. Saat 20.00’de başlayacak olan yarışma programı saat 01.00’deki Sinema kuşağına kadar ekranda kalacak. Bu süreçte piyango milyonerliği hevesi de, yarışmadaki milyoner olma isteğiyle harmanlanır artık.  

Kısacası, ATV’de Yılbaşının adı ‘Yarışma’! Gazino atmosferinde şarkılı türkülü eğlenerek seneyi noktalayıp 2018’i karşılamak yerine soruları cevaplayıp paraları kapanların yarışma heyecanını yaşamak ve de yarışırken eğlenmek isteyenler için bir seçenek sonuçta.

TRT 1’DE NOSTALJİ

Dizileriyle özel kanalların ciddi rakibi haline gelen TRT 1 ekranı da 31 Aralık gecesi diğer kanalların rutinine ayak uydurmuş durumda.

Ana Haber ardından verilecek olan Yabancı Sinema kuşağını Pazar neşesi haline gelen ‘Aslan Ailem’ dizisi izleyecek. Saat 21. 45’de yayına başlayacak olan diziden sonra ise 00.45’deki ‘‘1’de Nostalji’’ isimli program devreye girecek. Ne varsa nostaljide var mı desek?

TV 8’DE ‘O SES’ VAR…

Türkiye’nin eğlence kanalı sloganıyla yarışma ağırlıklı yayıncılık yapan ve Acun Ilıcalı faktörüyle iddiasını sürdüren TV 8’in senenin son günündeki akışında, tüm kanallardan ayrı bir ‘özel’ durum bulunmamakta.

Diğerleri gibi mevcut program düzenini korumayı tercih eden TV 8’de yeni yılı karşılama olayı, ‘O Ses Türkiye Yılbaşı’dan ibaret. Hiç olmazsa dizi veya film değil müzik var diyelim ve geçelim.

KANAL 7’DE ‘TARZAN RIFKI’YLA YENİ YIL

‘Elif’ dizisiyle iyi bir çıkış yapan ve ‘Ah Kalbim’, ‘Yalancı Bahar’ gibi Hint dizilerini izleyicimizle buluşturarak tarzını yaratan Kanal 7’nin 31 Aralık akışına baktığımızda saat 18.00’deki Hafta Sonu Haber kuşağından sonra peş peşe sıralanmış diziler ve filmler göze çarpmakta.

‘Hz. Yusuf’u, ‘Ah Kalbim’ dizisi izlerken ardından saat 22.50’de başlayacak olan sinema filmi ‘Tarzan Rıfkı’, Kanal 7’de yeni yılı karşılamak isteyenleri kucaklayacak. Daha sonra da ‘Telgrafın Telleri’ isimli TV filmiyle 2018’in ilk saatlerini geçirmek mümkün.

SONUÇTA; Ekranlarımızdaki belli başlı kanalların Yılbaşı tablosunu sizler için inceledik. CNN Türk cephesinde de ‘Gündem Özel’le girilip ‘Gece Haberleri’yle karşılanan Yılbaşı yayıncılığında görünen o ki, TLC ve NTV dışında çoğunlukta rutinle paralel yapılanmış vasat bir Yılbaşı mantığı hâkim. Biz derledik, tercih sizin.

Herkesin gönlünce kutlayacağı bir Yılbaşı olsun derken, yeni yılınızı kutlayıp 2018’in ülkemize ve tüm insanlığa huzuru getirmesi dileğinde bulunarak koyalım. Hayırlı seneler…

Anibal GÜLEROĞLU

guleranibal@yahoo.com

www.twitter.com/guleranibal

Yorum Yazın
Gönder
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.